Nadchodzi czas dożynek… PDF Drukuj
Wtorek, 02 Sierpień 2016 10:49
Sierpień to czas żniw i zbiorów, ale my już przygotowujemy się do corocznego Święta Plonów – Dożynek Powiatu Lubartowskiego, które w tym roku odbędą się w pierwszą niedzielę września w Lubartowie.

Uroczystości rozpoczną się w samo południe Mszą Świętą w intencji rolników w Bazylice św. Anny w Lubartowie, po czym korowód dożynkowy przejdzie na Dziedziniec Pałacu Sanguszków, gdzie odbędzie się część oficjalna i artystyczna. Najważniejszym punktem ceremoniału dożynkowego będzie przekazanie i dzielenie chleba. Gospodarzowi dożynek, Staroście Lubartowskiemu - Fryderykowi Pule, przekażą go Państwo Marzena i Robert Stola - starostowie dożynek.

Zgodnie z utrwalonym zwyczajem, w trakcie uroczystości dożynkowych wyróżnienia i podziękowania otrzymają rolnicy z terenu naszego powiatu oraz przeprowadzony zostanie konkurs wieńców dożynkowych, ocenianych w dwóch kategoriach: wieńca tradycyjnego i nowoczesnego.

W programie dożynek każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy na występy artystyczne zespołów śpiewaczych z gmin Powiatu Lubartowskiego, konkurs wiedzy o Powiecie Lubartowskim, specjalny program dla najmłodszych a dla nieco starszych Kabaret Szara Eminencja. Nie zabraknie kiermaszu rękodzieła ludowego, produktów i potraw regionalnych, stoisk promocyjno - handlowych sponsorów oraz lokalnych firm, wystawy płodów rolnych i sprzętu rolniczego.

Dla wszystkich tych, którzy niedzielę 4 września zdecydują się spędzić na Dziedzińcu Pałacu Sanguszków w Lubartowie wystąpi zespół Disco Polot. Gwiazdą wieczoru będzie zespół BRACIA.