Uczniowie RCEZ honorowymi dawcami krwi PDF Drukuj
Środa, 09 Październik 2019 07:30

akcja honorowego oddawania krwi 2 października br. w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie odbyła się akcja honorowego oddawania krwi. Do krwiobusu RCKiK w celu oddania krwi zgłosiło się 25 uczniów i osób z zewnątrz. Krwiodawców odwiedziły władze Powiatu Lubartowskiego w osobach Starosty Lubartowskiego - Ewy Zybały, Wicestarosty - Lucjana Mileszczyka oraz Członka Zarządu Powiatu - Radosława Guza, którzy przywieźli drobne upominki dla honorowych dawców krwi. Łącznie oddano 9,5 litra krwi oraz zarejestrowano 2 dawców szpiku.

30 września br. uczniowie RCEZ wzięli udział w pogadance edukacyjnej prowadzonej przez Honorowego Dawcę Krwi Jarosława Krupkę, który oddał 23 litry krwi. W czasie pogadanki z zakresu honorowego krwiodawstwa, działalności PCK oraz wolontariatu uczniowie mogli dowiedzieć się kto może zostać krwiodawcą, na czym polega proces samego oddawania krwi, osocza, płytek oraz kto może zostać dawcą szpiku. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi zasadami honorowego oddawania krwi. Przekazano informacje w jaki sposób przebiega procedura poboru krwi, jakie badania laboratoryjne wykonuje się każdorazowo u krwiodawcy oraz jakie przywileje mają zasłużeni krwiodawcy. Jednocześnie zwrócono uwagę na fakt iż oddawanie krwi nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, a ratuje życie drugiemu człowiekowi.

Na koniec spotkania uczniowie otrzymali gadżety oraz ulotki dotyczące honorowego oddawania krwi jak również informację, gdzie i kiedy można oddawać krew.

Akcja odbyła się dzięki przychylności Dyrektor RCEZ Hanny Borzęckiej i zaangażowaniu w propagowanie wśród uczniów idei krwiodawstwa nauczycieli Doroty Bułgajewskiej-Muzyki oraz Katarzyny Pióro.

RCEZ fot. K. Onyszko