Zarząd Powiatu docenił prace rolników z Powiatu Lubartowskiego PDF Drukuj
Środa, 11 Wrzesień 2019 14:21

Zarząd Powiatu docenił prace rolników z Powiatu Lubartowskiego8 września br. podczas Dożynek Powiatowo-Gminno-Parafialnych w Ostrowie Lubelskim Starosta Ewa Zybała i Wicestarosta Lucjan Mileszczyk wręczyli wyróżnienia dla rolników z terenu Powiatu Lubartowskiego. Przedstawiamy krótkie charakterystyki gospodarstw każdego z wyróżnionych rolników.

Ewelina i Michał Ogórek - Gmina Abramów
Gospodarstwo rolne Państwa Eweliny i Michała Ogórek położone jest w miejscowości Marcinów. Powierzchnia gospodarstwa łącznie z dzierżawami to ok. 70 ha. Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję mleka. Spółdzielnia Mleczarska „Michowianka” odbiera rocznie ok. 200 tysięcy litrów mleka.

Teresa i Stanisław Pożarowszczyk - Gmina Firlej
Gospodarstwo rolne Państwa Teresy i Stanisława Pożarowszczyk położone jest w miejscowości Sułoszyn. Powierzchnia gospodarstwa to ponad 17 ha użytków rolnych. Głównym kierunkiem działalności gospodarstwa jest uprawa towarowa warzyw tj. cukinii, pora, kapusty, ogórka, cebuli, uprawa owoców miękkich oraz zbóż. Produkcja prowadzona jest metodami ekologicznymi, pozwalającymi na uzyskanie żywności o najwyższej jakości.

Andrzej Adamczyk - Gmina Jeziorzany
Gospodarstwo rolne Pana Andrzeja Adamczyka położone jest w Przytocznie. Obecnie posiada ponad 100 ha gruntów. Główny kierunek działalności gospodarstwa stanowi produkcja roślinna.

Zofia i Mirosław Michalak - Gmina Kamionka
Pan Mirosław Michalak wraz z żoną Zofią prowadzą 10 ha gospodarstwo rolne. Gospodarstwo skoncentrowane jest na hodowli trzody chlewnej - obecnie posiadają 30 macior hodowlanych i 200 szt. świń - uczestnicząc tym samym w programie ochrony zasobów genetycznych rasy puławskiej. Uprawia zboża dla potrzeb paszowych przedmiotowej hodowli.

Bogumiła i Jacek Sielezińscy - Gmina Kock
Gospodarstwo rolne Państwa Bogumiły i Jacka Sielezińskich położone jest w miejscowości Lipniak. Prowadzą gospodarstwo ekologiczne o powierzchni 26 ha. Kierunek produkcji to uprawa warzyw ekologicznych tj. seler korzeniowy, cebula, papryka, cukinia, fasola szparagowa, por oraz owoce miękkie (truskawka).

Ireneusz Szczuchniak - Gmina Lubartów
Pan Ireneusz Szczuchniak posiada gospodarstwo rolne o powierzchni 4 ha w miejscowości Wandzin. Dodatkowo uprawia rodzinne gospodarstwo o powierzchni 14 ha położone w miejscowościach Wandzin i Trzciniec. Gospodarstwo nastawione jest głównie na produkcję zboża i roślin motylkowych oraz na potrzeby własne.

Daniel Szczuchniak - Gmina Michów
Pan Daniel Szczuchniak gospodarstwo rolne prowadzi od 2014 r. w miejscowości Mejznerzyn. Powierzchnia gospodarstwa to 46 ha. Głównym kierunkiem działalności gospodarstwa jest produkcja roślinna. W roku bieżącym zasiewy obejmowały powierzchnie: rzepak ozimy (14,69 ha), pszenica ozima (10,76 ha), jęczmień ozimy (6,00 ha), pszenżyto ozime, żyto, groch pastewny na nasiona, kukurydza, łubin.

Justyna i Marcin Czechowscy - Gmina Niedźwiada
Państwo Czechowscy prowadzą gospodarstwo rolne położone w Brzeźnicy Książęcej. Powierzchnia gospodarstwa zajmuje 19 ha, w tym 13 ha stanowią grunty orne, a 6 ha trwałe użytki zielone. Obecnie zasadniczym kierunkiem działalności rolniczej gospodarstwa jest produkcja roślinna. Uprawiane są głównie zboża owies  i pszenżyto. Prowadzą również produkcję zwierzęcą - chów bydła opasowego.

Katarzyna i Marek Pilsak - Gmina Ostrów Lubelski
Państwo Katarzyna i Marek Pilsak zamieszkali Kolechowice Kolonia prowadzą gospodarstwo ekologiczne specjalizujące się w uprawie truskawek, malin i porzeczki czarnej. Powierzchnia gospodarstwa wynosi 20 ha z czego truskawka uprawiana jest na powierzchni 5 ha, malina 3,5 ha i porzeczka czarna 2 ha.

Marcin Kozak - Gmina Ostrówek
Pan Marcin Kozak posiada gospodarstwo rolne o powierzchni 50 ha. Przeważająca produkcja w gospodarstwie to produkcja roślinna: zboża 31 ha, rzepak 6 ha, łąki i pastwiska 13 ha. Gospodarstwo posiada ok. 51 sztuk bydła pod stałą oceną Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Dorota i Adrian Kowalczyk - Gmina Serniki
Gospodarstwo rolne Państwa Doroty i Adriana Kowalczyk położone jest w miejscowości Wola Sernicka. Małżeństwo wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne o ogólnej powierzchni 150 ha. Głównym kierunkiem jest produkcja roślinna, z czego 40% upraw stanowi rzepak, pozostała część to zboża.

Zbigniew Drabik - Gmina Uścimów
Pan Zbigniew Drabik wspólnie z żoną Renatą prowadzą gospodarstwo rolne od 2005 r. w miejscowości Stara Jedlanka. Gospodarują na 62 ha, w tym 14 ha stanowią łąki. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji mleka oraz produkcji zbóż. Posiada 22 szt. krów mlecznych, 10 jałówek oraz 10 buhajów. Roczna produkcja mleka wynosi ok. 120 000 litrów.

Wszystkim wyróżnionym rolnikom serdecznie gratulujemy !

K. Onyszko [IRE]