Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne 2019 za nami PDF Drukuj
Wtorek, 10 Wrzesień 2019 11:01

Dożynki w Ostrowie LubelskimW minioną niedzielę 8 września w Ostrowie Lubelskim rolnicy z Powiatu Lubartowskiego obchodzili doroczne Święto Plonów. Dożynki to radosne święto polskiej wsi będące ukoronowaniem całorocznej ciężkiej i pełnej poświęceń pracy rolnika - mówiła Starosta Ewa Zybała. Tegoroczne Dożynki odbyły się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy, który skierował do uczestników Dożynek list okolicznościowy.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza święta odpustowa w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostrowie Lubelskim odprawiona w intencji rolników. Następnie uczestnicy udali się w barwnym korowodzie, prowadzonym przez Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej z Ostrowa Lubelskiego i Starostów Dożynek na miejsce uroczystości do Parku Miejskiego, gdzie odbyła się dalsza część obrzędów dożynkowych. Głównym punktem uroczystości dożynkowych było przekazanie przez Starostów bochna chleba wypieczonego z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów na ręce gospodarzy dożynek Ewy Zybały - Starosty Lubartowskiego oraz Józefa Gruszczyka - Burmistrza Ostrowa Lubelskiego.

Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się między innymi: Artur Soboń - Wiceminister Inwestycji i Rozwoju, Sylwester Tułajew - Sekretarz Stanu w MSWiA, Stanisław Gogacz - Senator RP, Przemysław Czarnek - Wojewoda Lubelski, Zbigniew Wojciechowski - Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Radni Rady Powiatu w Lubartowie, Wójtowie i Burmistrzowie z terenu Powiatu.

Dożynki to także znakomita okazja do wyróżnień rolników. Odznaczeniem Zasłużony dla Rolnictwa uhonorowany został Zygmunt Samul, lekarz weterynarii z Uścimowa. Odznaczenie w imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wręczył Przemysław Czarnek - Wojewoda Lubelski. Tradycyjnie wręczono również wyróżnienia dla rolników z terenu Powiatu Lubartowskiego. Starosta Lubartowski - Ewa Zybała wspólnie z Wicestarostą - Lucjanem Mileszczykiem w imieniu Zarządu Powiatu wręczyli również nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, które otrzymała Społeczna Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Lubartowie oraz Teresa Ogórek.

W tradycji dożynkowej swoje miejsce ma także konkurs wieńców dożynkowych, rozstrzygany w dwóch kategoriach.
W kategorii wieńców tradycyjnych największe uznanie zdobył wieniec z Ostrowa Lubelskiego, drugie miejsce - wieniec z Gminy Lubartów, a trzecie wieniec Miasta Lubartów. Natomiast w kategorii wieńców współczesnych pierwsze miejsce zdobył wieniec z Gminy Niedźwiada, drugie miejsce wieniec z Gminy Ostrówek, a trzecie wieniec z Gminy Michów. Wyróżnienia zdobyły gminy Abramów, Jeziorzany, Firlej, Kamionka, Kock, Serniki i Uścimów. W części artystycznej dożynek na scenie zaprezentował się Chór Męski „Pojezierze” z Uścimowa, Ostrowskie Wianuszki, Zespół Wokalnego Kaznowianki, Zespół Pieśni i Tańca JAWOR z Lublina oraz Zespół Rokiczanka. Podczas tegorocznego Święta Plonów po raz pierwszy odbył się Konkurs Dyscyplin Wszelakich o Puchar Starosty Lubartowskiego, którego zwycięzcami okazali się reprezentanci Gminy Michów. Wieczorem natomiast liczne grono fanów przyciągnęły koncerty zespołów LOKA i GOLDEN LIFE.

List Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy:

List prezydenta - str. 1 List prezydenta - str. 2

K. Onyszko [IRE]