,,Bo piękno na to jest, by zachwycało…” PDF Drukuj
Środa, 14 Czerwiec 2017 08:33

Tymi słowami ostatniego wielkiego romantyka można określić emocje, jakie towarzyszyły XII Ogólnopolskiemu Konkursowi Norwidowskiemu w Krasnymstawie. Poezji Norwida nie można nazwać łatwą, prostą i zrozumiałą. Pełna jest wieloznaczności, niedomówień, przemilczeń, odwołań do historii, roli pracy oraz jednostki w społeczeństwie.

Jednocześnie, kiedy się czyta wiersze czy pisma artysty, pojawia się nieodparte wrażenie czegoś bardzo istotnego
i wzruszającego. Sztuka dawała mu siłę do życia, trwania i tytanicznej pracy, a jednocześni powodowała, że był bardzo samotnym człowiekiem i niedocenionym artystą. Trudności interpretacji wybranych wierszy podjęły się wspaniałe uczennice z I LO w Lubartowie, które wzięły udział w tegorocznej edycji konkursu i zakończyły to sukcesami.

W kategorii plastycznej I Nagrodę zdobyła Agnieszka Wróbel za niesamowite obrazy inspirowane wierszami Norwida :,,Do słynnej rosyjskiej tancerki” oraz ,,Samotność”. W kategorii znajomość biografii i twórczości C. K. Norwida wyróżnienie otrzymała Martyna Chmielewska natomiast w kategorii poezja śpiewana Milena Mika, za wykonanie utworu pt. ,,Specjalności”, również została nagrodzona wyróżnieniem. Wszystkie laureatki są uczennicami klasy II a
i pracowały pod kierunkiem p. Beaty Cieślak.

ZS2