VII Plenerowy Przegląd Teatralny „Nad jeziorem Firlej” PDF Drukuj
Wtorek, 13 Czerwiec 2017 09:38

Już po raz siódmy w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Firleju odbył się Plenerowy Przegląd Teatralny „Nad jeziorem Firlej”, którego organizatorami byli: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Firleju i Stowarzyszenie Przyjaciół SOSW w Firleju – „Wodnik Szuwarek”. Imprezę honorowym patronatem objęli Lubelski Kurator Oświaty - Teresa Misiuk oraz Starosta Lubartowski - Fryderyk Puła. Projekt uzyskał finansowe wsparcie obu tych instytucji.

W czwartek 8 czerwca, swoje talenty aktorskie zaprezentowali uczniowie i wychowankowie szkół oraz placówek kształcenia specjalnego z terenu województwa lubelskiego. Jury w składzie: Urszula Bednarczyk, Alina Karabowicz i Kamila Chadaj najwyżej oceniło spektakle: „Wilk i zając na olimpiadzie w Moskwie” przygotowany przez Grupę Teatralną „Promyk” ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Puławach, „Bajkę o rybaku i złotej rybce” w wykonaniu Grupy Teatralnej „Bajka” z Zespołu Szkół Specjalnych w Białej Podlaskiej, „Jasia i Małgosię” w wykonaniu Teatru „Wesołe Skrzaty” z SOSW z Dęblina, przedstawienie „Baron cygański” zaprezentowane przez Teatr „Azumi” z SOSW w Dorohusku. Wyróżniono również Teatr „Melpomelę” z SOSW w Hrubieszowie za spektakl „Królewna Śnieżka”.

Przeglądowi towarzyszyły warsztaty „Muzyka i plastyka w teatrze”, które prowadzili wolontariusze ze Stowarzyszenia Przyjaciół SOSW w Firleju „Wodnik Szuwarek” oraz bracia Mikołaj i Michał Myczkowscy z Pracowni Artystycznej „Pablo” w Dąbrówce. Odbyła się również licytacja prac „Artyści Dzieciom”, z której dochód w wysokości 1160,00 zł przekazany zostanie na dofinansowanie zakupu sprzętu do rehabilitacji wychowanków SOSW w Firleju. Prace na licytację przekazali artyści – amatorzy związani z jarmarkiem holeńskim, który odbywa się corocznie pod koniec lipca w miejscowości Hola (gm. Stary Brus, powiat włodawski).

Na scenie ustawionej przed ośrodkiem w Firleju pojawili się młodzi, zdolni, pełni energii ludzie, którzy poprzez sztukę przekazali publiczności swoją wizję świata, swoją wrażliwość oraz marzenia. Wszystkie spektakle gromko oklaskiwała zgromadzona publiczność. Niepełnosprawni aktorzy deklarowali, że za rok przyjadą do Firleja z nowymi pomysłami i będą równie doskonale się bawić.

SOSW w Firleju