Szanowni Konsumenci.
Informujemy, że do dnia 13 listopada 2019 roku Rzecznik Konsumentów przebywa na urlopie.
Za utrudnienia przepraszamy.

Niedźwiada zalśniła blaskiem minerałów PDF Drukuj
Wpisany przez Artur Pytka
Poniedziałek, 05 Grudzień 2016 12:09

Jednodniowa wystawa pt. „Minerały z Niedźwiady. Z Polski. Ze świata” zorganizowana została z okazji zakończenia drugiego roku badań geologicznych na terenie gminy Niedźwiada. 29 listopada br. sala szkoły w Niedźwiadzie zapełniła się miłośnikami złóż mineralnych. Do zwiedzających dołączyła również klasa o profilu geograficznym Zespołu Szkół nr 2 z Lubartowa. Wystawę objął honorowym patronatem Starosta Lubartowski Fryderyk Puła.

Ekspozycja pochodziła z kolekcji krakowskiej firmy Stellarium oraz prywatnych zbiorów Jolanty i Jacka Szczerbów, Adama Piestrzyńskiego oraz Lucjana Gazdy.

Prezentację minerałów i skamieniałości poprzedziło wystąpienie przedstawiciela firmy STELLARIUM, geologa dr Lucjana Gazdy oraz Wójta Gminy Niedźwiada Janusza Marzędy. Uczestnicy mieli okazję poznać genezę najpiękniejszych minerałów odznalezionych w Polsce i na świecie.

Atrakcją wystawy był meteoryt z Niedźwiady oraz szczątki morskich zwierząt i zęby rekinów pływających w pramorzu naszego regionu. Zwiedzający podziwiali kryształy minerałów i kamieni szlachetnych z całego świata oraz artefakty mineralogiczne znalezione podczas wypraw i prac geologicznych. Obecni na wystawie kolekcjonerzy i geologowie chętnie odpowiadali na pytania zainteresowanych. Wystawa minerałów była pierwszą tego typu w województwie lubelskim.

Monika Jarosz [ZS2] / IRE